Djurförsök

Djur omplaceras från ”skräcklaboratoriet” LPT i Tyskland

I höstas kom ett avslöjande som visade hur apor, hundar och katter plågades i det tyska djurförsökslaboratoriet Laboratory of Pharmacology and Toxicology (LPT) i Hamburg, Tyskland. Dokumentationen var horribel och visade verkligheten för djuren på laboratoriet och det djurplågeri som de utsattes för bakom stängda dörrar. De två organisationerna  SOKO Tierschutz och Cruelty Free International låg bakom avslöjandet som spred sig över hela världen och väckte ett enormt engagemang för att laboratoriet skulle stängas ner.

Som ett resultat av avslöjandet har en av företagets tre anläggningar nu stängts ner – anläggningen med primater, hundar och katter. En glädjande nyhet är nu att samtliga överlevande katter på anläggningen har omplacerats och nu har även omplaceringen av hundarna påbörjats. Tio av hundarna har redan omplacerats och kvar finns omkring 140 hundar, som alla ska omplaceras. Kravet för att de ska kunna omplaceras är att ingen någonsin ska få veta att de kommer från djurförsök. Vi håller tummarna för att alla hundarna och katterna hamnar i kärleksfulla hem! Aporna har dessvärre mest troligt skickats tillbaka till det företag som de köptes in ifrån.

I samband med avslöjandet kunde Djurrättsalliansen avslöja flera svenska företag som anlitat ”skräcklaboratoriet” LPT i Tyskland. Läs mer om det här. 

Här under kan du se filmmaterialet från LPT. Vi vill varna för obehagligt innehåll.

 

Bild: SOKO Tierschutz / Cruelty Free International

Fler nyheter
Djurförsök

70 274 namn mot apförsöken inlämnade

Djurrättsalliansen har samlat in 70 274 namn via en protestlista mot att apor används i djurförsök i Sverige. Nu har listan lämnats över till regeringen och Karolinska institutet, och förhoppningsvis kan listan få makthavare att förstå hur många vi är som kräver ett slut på djurplågeriet.

Läs mer
Köttindustrin

Slakteriskandalen: Två personer åtalas för djurplågeri

I början av 2021 offentliggjorde Djurrättsalliansen filmer från ett svenskt KRAV-slakteri. Filmerna, som togs med hjälp av dolda kameror, visade bland annat hur djur blev sparkade och slagna med kedjor. Två dagar efter avslöjandet publicerades stängde slakteriet ner. Nu åtalas två av slakteriarbetarna. 

Läs mer
Djurförsök

Stäng Lidköpings kaninfarm

Djurrättsalliansen har under flera år rapporterat om turerna kring Lidköpings kaninfarm. Djuren har utsatts för ett ofattbart lidande och trots indragna tillstånd och anmälningar om brott mot djurskyddslagen har myndigheterna inte stängt ner verksamheten. Men nya beslut kanske kan innebära slutet för kaninfarmen. 

Läs mer