Djurrätt

Stå upp för djuren: kom på Djurrättsmarschen 7 september!

För tredje året i rad anordnar Djurrättsalliansens Sveriges största djurrättsdemonstration – Djurrättsmarschen. Lördagen den 7 september marscherar vi genom Stockholm för att visa att vi är många som bryr oss om djuren och kämpar för djurs rättigheter!

I dagens samhälle behöver vi inte utnyttja och döda djur för mat, kläder, underhållning eller i djurförsök. Därför är det viktigt att visa att vi är många som tar avstånd från djurförtrycket och djurplågeriet. Djuren har inga andra än oss, så boka in den 7 september redan nu och ta dig till Stockholm!

I år arrangeras Djurrättsmarschen endast i Stockholm, tidigare år har marschen även arrangerats i Göteborg och Malmö, och vi uppmuntrar till samåkning till Stockholm från andra städer. Om du har plats över i ett fordon eller behöver en plats, skriv gärna det i vårt Facebook-event för Djurrättsmarschen.

Vad: Gående demonstration för djuren, mot djurförtrycket!
Var: Samling Vasaparken (delen mot S:t Eriksplan) sedan marscherar vi Sveavägen och svänger av på Kungsgatan och avslutar i Humlegården.
Hur: Kom som du är! Ta med egengjorda skyltar med djurrättsliga budskap eller låna av oss på plats.
När: Lördagen 7 september 2019 kl. 12.00 (avgång cirka 12.30)
Varför: För att visa att vi är många som står på djurens sida. Det vi människor utsätter andra djur för måste få ett slut. Stoppa djurförtrycket!

Klicka gärna i att du kommer i vårt Facebook-event!

Djurrättsmarschen anordnas av Djurrättsalliansen, en organisation som arbetar med att dokumentera och avslöja djurens verklighet. Vi förespråkar ickevåld och budskap på skyltar/banderoller ska vara djurrättsliga. Om ni är osäkra på vad det innebär, mejla gärna [email protected]. Djurrättsalliansen som arrangör av marschen kommer vara enda deltagande organisation. Välkomna!

Fler nyheter
Djurförsök

KI-apornas 2024: slagsmål, amputationer och stora sår

Djurrättsalliansen granskar regelbundet verkligheten för aporna som hålls på Karolinska institutet. Under 2024 bestod deras vardag – utöver de ständigt pågående djurförsöken – av slagsmål, sår, ändtarmsframfall och amputationer. För tre av aporna blev 2024 deras sista år. 

Läs mer
Djurförsök

Två apor döda på KI

2024 avslutas med den sorgliga nyheten att ytterligare två apor som utnyttjats i djurförsök på Karolinska institutet har dött. Den ena på grund av en tarminflammation, och den andra efter skador som uppkommit vid slagsmål. Dödsfallen innebär att 51 apor har dött på KI sedan 2020.

Läs mer
Köttindustrin

Ny dokumentation: här är din julskinka

Grisar som kryper ihop i högar för att försöka hålla värmen i kalla betongboxar, brist på strö, smutsiga djur och eftersatt rengöring. Det visar Djurrättsalliansens bilder, tagna under Luciakvällen på en svensk grisfabrik. 

Läs mer