Vego

Djurrättsalliansen sprider information om veganism till tusentals studenter

Intresset för att leva djurvänligt ökar i Sverige och allt fler väljer veganskt för djurens, klimatets och hälsans skull. Vegetariskt är fortsatt på förstaplatsen som den ”Trendigaste maträtten” enligt Food and Friends Matrapport 2018. Samma rapport visar även att så mycket som en fjärdedel av svenskarna planerar att minska sin köttkonsumtion. För att inspirera allt fler att välja veganskt och svara på människors funderingar kommer Djurrättsalliansen under september att vara på plats på flera universitet och högskolor runt om i Sverige och dela ut ett häfte med information om veganism och djurvänlig livsstil.

Framsidan på det häfte som kommer att delas ut av Djurrättsalliansen på svenska universitet och högskolor.

– Vi ser ett stort intresse för veganism och djurrättsfrågor främst bland unga, så därför känns det självklart för oss att vara på svenska universitet och högskolor för att inspirera allt fler att leva djurvänligt och kunna möta och samtala med dessa personer på plats, säger Daniel Rolke, talesperson för Djurrättsalliansen.

Med på Djurrättsalliansens universitetsturné kommer även svenskfödde amerikanen Vic Sjodin från den amerikanska organisationen Vegan Outreach, som har nått miljontals studenter på amerikanska universitet med information om veganism.

En av anledningarna till att många människor börjar intressera sig för veganism är hur vi människor behandlar andra djur. Inom den svenska livsmedelsindustrin dödades förra året omkring 107 miljoner djur. Enorma mängder djur föds upp på svenska djurfabriker och dödas sedan på löpande band på slakterierna.

– Vi människor utsätter djur för ett enormt lidande under tiden de lever och tar sedan deras liv, trots att vi inte måste. Djur är inte mat och vi människor behöver inte äta djur för att leva. Så varför gör vi det då och med vilken rätt utnyttjar och dödar vi andra individer? Det är fint att allt fler människor får upp ögonen för de här typerna av frågor och väljer att ta avstånd från djurutnyttjandet, säger Daniel Rolke.

Universitetsturné Djurrättsalliansen, september 2018:

Tisdagen 11/9: Stockholms universitet

Onsdagen 12/9: KTH, Stockholm

Torsdagen 13/9: Uppsala Universitet

Fredagen 14/9: Södertörns högskola

Måndagen 17/9: Campus Norrköping, Liu

Tisdagen 18/9: Linköping universitet

Onsdagen 19/9: Högskolan i Jönköping

Torsdagen 20/9: Göteborgs universitet

Fredagen 21/9: Chalmers Tekniska högskola/Göteborgs universitet

Måndagen 24/9: Högskolan i Halmstad

Tisdagen 25/9: Lunds universitet

Onsdagen 26/9: Malmö universitet

Informationshäftet kommer även att delas ut på följande universitet/högskolor under september, men specifikt datum är inte satt: Blekinge Tekniska högskola, SLU Alnarp, Högskolan Dalarna, Mälardalens högskola.

Fler nyheter
Djurförsök

70 274 namn mot apförsöken inlämnade

Djurrättsalliansen har samlat in 70 274 namn via en protestlista mot att apor används i djurförsök i Sverige. Nu har listan lämnats över till regeringen och Karolinska institutet, och förhoppningsvis kan listan få makthavare att förstå hur många vi är som kräver ett slut på djurplågeriet.

Läs mer
Köttindustrin

Slakteriskandalen: Två personer åtalas för djurplågeri

I början av 2021 offentliggjorde Djurrättsalliansen filmer från ett svenskt KRAV-slakteri. Filmerna, som togs med hjälp av dolda kameror, visade bland annat hur djur blev sparkade och slagna med kedjor. Två dagar efter avslöjandet publicerades stängde slakteriet ner. Nu åtalas två av slakteriarbetarna. 

Läs mer
Djurförsök

Stäng Lidköpings kaninfarm

Djurrättsalliansen har under flera år rapporterat om turerna kring Lidköpings kaninfarm. Djuren har utsatts för ett ofattbart lidande och trots indragna tillstånd och anmälningar om brott mot djurskyddslagen har myndigheterna inte stängt ner verksamheten. Men nya beslut kanske kan innebära slutet för kaninfarmen. 

Läs mer