Djurrätt

Djurrättsmarschen är tillbaka

Efter förra årets succé – där 1 300 människor i tre städer stod upp mot djurförtrycket – är Djurrättsmarschen tillbaka! Den 25 augusti marscherar vi återigen genom Stockholm, Göteborg och Malmö.

Trots regn var humöret på topp efter att förra året, den 7 oktober, ha arrangerat Sveriges största demonstration mot djurförtryck. I Malmö samlades 250 personer, i Göteborg 350 och i Stockholm hela 700! Tillsammans sade vi nej till djurförtryck och djurplågeri. Medier var på plats och vi kunde sprida vårt budskap om att stoppa djurförtrycket över hela landet. Och direkt efter att sista talets applåder ebbat ut var vi redan överens om att Djurrättsmarschen kommer genomföras även under 2018.

I London samlades förra året flera tusen människor i deras djurrättsmarsch, och flera städer världen över hängde på. I år har vi i Sverige satt samma datum som resten av världen, då vi förhoppningsvis även kan få lite finare väder: 25 augusti. Det kommer bli mäktigt!

Vi ses klockan 12 den 25 augusti i Stockholm, Göteborg och Malmö. Exakta mötesplatser kommer vi gå ut med senare, när vi har fått våra tillstånd från polisen.

Boka in datumet redan nu och bjud in dina vänner till Facebookeventen:
Stockholm
Göteborg
Malmö

Bilder från Djurrättsmarschen 2017:

Fler nyheter
Djurförsök

Hjälp oss rädda apor från djurförsök – kontakta KI

Djurrättsalliansen driver kampanjen Stoppa primatförsöken för att sprida information, väcka opinion och slutligen få igenom ett förbud mot användning av primater i djurförsök. Som en del av kampanjen försöker vi även rädda livet på fem av aporna som just nu utnyttjas i djurförsök på Karolinska institutet.

Läs mer
Djurparker

Manifestation vid Furuviksparkens öppnande

Lördagen den 13 maj öppnade djurparken Furuviksparken upp för allmänheten. Djurrättsalliansen var på plats och manifesterade budskapet ”fångenskap dödar – avveckla djurparkerna”.

Läs mer
Djurförsök

Försöksdjurens dag – tiden rinner ut för aporna

Den 24 april är det ”Försöksdjurens dag”, en dag då människor världen över uppmärksammar djur som utnyttjas i djurförsök. Tiden börjar rinna ut för de fem aporna Fox, Nanuq, Lynx, Hyena och Grizzly som används i försök på Karolinska Institutet i Stockholm – hjälp oss rädda dem! 

Läs mer