Djurförsök

Bacill, Bacillusk och Baloo räddades från djurförsök för åtta år sedan

De tre aporna föddes på försöksdjursanläggningen Mazor Farm i Israel och skickades till Sverige 2003. Där levde aporna på Astrid Fagreus Laboratorium i Solna och ingick i ett försök kring hjärnforskning. Under sensommaren 2009 bestämdes det att trion inte längre skulle vara kvar i försök utan istället skulle avlivas.

Djurrättsalliansen inledde då en kampanj för att rädda de tre aporna och erbjöd sig att hitta en fristad för dem där de kunde få leva resten av sina liv och även stå för kostnaderna med detta.
I december samma år fick Bacill, Bacillusk och Baloo en tidig julklapp då de flögs till djurfristaden Lakeview Monkey Sanctuary i England. De hade sedan tidigare stor erfarenhet av apor och just makaker. Efter en tid i karantän fick aporna gå ut i sitt nya hägn med mycket träd, leksaker och annat roligt. Där har de även möjlighet att gå in i ett hus när de vill och för att sova.

Det finns alternativ till väldigt många djurförsök i dagsläget och Djurrättsalliansen arbetar för att få ett stopp på djurförsöken. Astrid Fagreus Laboratorium vid Karolinska Institutet i Solna är det enda laboratoriet i Skandinavien som fortfarande använder apor i djurförsök och i nuläget finns omkring 65 apor som används i olika typer av experiment i djurförsökslaboratoriet. Även andra djur som råttor, kaniner, möss, fåglar, marsvin och grisar används på samma anläggning.

Se fler bilder på Bacill, Bacillusk och Baloo på vår flickr.

Fler nyheter
Djurförsök

KI-apornas 2024: slagsmål, amputationer och stora sår

Djurrättsalliansen granskar regelbundet verkligheten för aporna som hålls på Karolinska institutet. Under 2024 bestod deras vardag – utöver de ständigt pågående djurförsöken – av slagsmål, sår, ändtarmsframfall och amputationer. För tre av aporna blev 2024 deras sista år. 

Läs mer
Djurförsök

Två apor döda på KI

2024 avslutas med den sorgliga nyheten att ytterligare två apor som utnyttjats i djurförsök på Karolinska institutet har dött. Den ena på grund av en tarminflammation, och den andra efter skador som uppkommit vid slagsmål. Dödsfallen innebär att 51 apor har dött på KI sedan 2020.

Läs mer
Köttindustrin

Ny dokumentation: här är din julskinka

Grisar som kryper ihop i högar för att försöka hålla värmen i kalla betongboxar, brist på strö, smutsiga djur och eftersatt rengöring. Det visar Djurrättsalliansens bilder, tagna under Luciakvällen på en svensk grisfabrik. 

Läs mer