6 augusti 2025
Länsstyrelsen tillåter upprepad vanvård av djur
I april offentliggjorde Djurrättsalliansen bilder på sjuka, skadade och döda djur på ett hönseri i Kalmar län. Vi meddelade Länsstyrelsen vad vi sett och i juni gjorde de en inspektion på gården. I kontrollrapporten bekräftar myndigheten ”omfattande och allvarliga brister” och att miljön för hönsen var ”oacceptabel”. Ändå tillåter de företaget att köpa in nya höns och fortsätta sin verksamhet.
I Länsstyrelsens kontrollrapport från juni 2025 står det: ”När vi öppnade dörren till avdelning 1 slog stanken av ammoniak emot oss och det började direkt svida i ögonen. Vi fick därefter gå ut igen och ta på oss skyddsmask.” Ventilationen hade gått sönder för tio dagar sedan och dessutom läckte vattennipplarna och gödselbandet var trasigt.
Myndigheten bedömde att miljön orsakade hönorna så mycket lidande att företaget tvingades skicka dem till slakt omedelbart. Annars skulle djuren omhändertas av Länsstyrelsen, och dödas. Inga nya djur får sättas in i den avdelningen förrän den trasiga inredningen är åtgärdad.
Men det är inte bara trasig inredning som är problemet på den här gården. I februari 2024 avslöjade tidningen Dagens Vimmerby att en container utanför hönseriet var full av döda, halvdöda och levande hönor som egentligen skulle ha slaktats. Tidningen beskrev det såhär: ”Flera var allvarligt skadade, en saknade halva huvudet, en såg inte ut att vara levande men ryckte plötsligt till. Vår tidnings bilder visar en fruktansvärd tillvaro.”
När Länsstyrelsen gjorde en kontroll på anläggningen två månader efter att tidningens bilder publicerats (april 2024) utfärdade de ett föreläggande. De skrev: “De brister som konstaterats är bland annat bristande personalstyrka, tillsyn, höns som inte får vård och inte heller avlivas, felaktig avlivning, överbeläggning sett till tillgänglig yta, dricksplatser och sittpinnar.”
Vid nästa kontroll (juni 2024) var det fortfarande smutsigt och överbeläggning, men de hittade inga döda djur. Några större konkreta förändringar hade egentligen inte skett. Stallklimatet bedömdes utan anmärkning men ägaren sa själv att det berodde på att vädret var bättre, han hade inte justerat ventilationen. Det var också oklart om och hur han lärt sig avliva på rätt sätt.
I april 2025, knappt ett år senare, tog Djurrättsalliansen bilderna som visade sjuka, skadade djur och skelettdelar i ströbädden. Och efter det har alltså Länsstyrelsen bedömt miljön som så undermålig att det var akut att ta hönorna därifrån. Men trots att bristerna är grundläggande, omfattande och upprepade gör myndigheten ingenting för att hindra företaget från att köpa in nya höns och fortsätta verksamheten.

Djurrättsalliansens bilder från gården, tagna i april 2025. Foto: Djurrättsalliansen
Ändå verkar det helt uppenbart, även för Länsstyrelsen, att ägaren inte har kapacitet att sköta djuren. I föreläggandet från juni 2025 står det att ”flera av bristerna påtalade Länsstyrelsen även vid rutinkontrollen i maj 2024.” I en kontrollrapport skriver de, riktat till djurägaren: “Under kontrollen visade du dessutom ingen förståelse för att det förekom omfattande brister i din djurhållning och att bristerna riskerar att påverka hönsen negativt i stor omfattning.”
Djurrättsalliansen har frågat Länsstyrelsen om de planerar att göra en uppföljande kontroll, och de har svarat att det gör de först om eller när nya hönor sätts in. Det vill säga: ingenting hindrar det här företaget från att utsätta en ny grupp på minst 6000 hönor för samma lidande som det vi ser på bilderna.
Djurskyddslagen ska förebygga brott mot djur och Länsstyrelsen som myndighet har möjlighet att utfärda djurförbud. De kan också besluta att en person inte får hålla en viss typ av djur, till exempel höns, om det varit upprepade brister i djurhållningen. För att citera Länsstyrelsen själva: ”Djurförbud är ett förebyggande beslut som fattas av Länsstyrelsen för att förhindra att djur missköts i framtiden.” Djurrättsalliansen har frågat vad som egentligen ska krävas för att djurägaren ska få djurförbud, men har vid publiceringsdatum för den här artikeln ännu inte fått något svar.
– Att inte utfärda ett djurförbud i det här fallet är att svika sitt myndighetsuppdrag. Men framför allt är det att svika djuren. Det visar också så tydligt att djurens enda hopp står till medborgare och konsumenter. Vi uppmanar alla att bojkotta ägg och att höja sin röst för djurs rättigheter, säger Malin Gustafsson, talesperson för Djurrättsalliansen.
Bild från länsstyrelsens kontroll i juni 2025 som visar hönor med kala kroppar. Foto: Länsstyrelsen Kalmar
Bild från länsstyrelsens kontroll i juni 2025 som visar en vattenläcka i stallet. Foto: Länsstyrelsen Kalmar
Stöd vårt arbete
Tack vare våra gåvogivare kan vi fortsätta granska, dokumentera och avslöja svenska djurindustrier. Vi kan tillsammans vara den samhällsförändrande kraft djuren akut behöver och inspirera fler till en djurvänlig livsstil. Alla bidrag, oavsett summa, gör skillnad för djuren och bidrar till en framtid där alla djur respekteras. Tack!
Ät växtbaserat
Det finns gott om djurvänlig mat istället för ägg, både på påskbordet och alla andra dagar. Vill du ha hjälp och inspiration att äta mer växtbaserat? Kolla in recepten här under eller testa Veganutmaningen – en gratis mejltjänst där du som deltagare under 28 dagar får recept, inköpslistor, svar på de vanligaste frågorna, mängder med tips och vegopepp!
Äggindustrin
I Sverige finns det flera miljoner hönor. De flesta av dessa syns aldrig utomhus då de ständigt hålls instängda i djurfabriker. Vi människor har förvandlat fåglar till äggmaskiner och vid 1,5 års ålder anses hönorna i äggindustrin vara uttjänta. Då dödas de för att bytas ut mot nya hönor. Antingen skickas de till ett slakteri eller också gasas de ihjäl i djurstallarna.