10 februari 2026
Efter vårt avslöjande: Två åtalas för grovt djurplågeri
Genom att montera upp dolda kameror på en mjölkgård på Öland kunde Djurrättsalliansen i december, tillsammans med TV4:s Kalla Fakta, avslöja hur djuren misshandlades. Nu åtalas två personer, en person i familjen som äger gården och en anställd, för grovt djurplågeri.
I december offentliggjorde Djurrättsalliansen filmer från en mjölkgård på Öland, som visar både vardagen i mjölkindustrin och hur djuren misshandlas av personalen. Dokumentationen, som bland annat publicerades av TV4:s Kalla Fakta, väckte starka reaktioner.
Nu åtalas två personer för grovt djurplågeri. Många medier har rapporterat om hur Djurrättsalliansens filmer ingår i bevisningen, till exempel SVT Nyheter Småland, Aftonbladet och TV4 Nyheterna. Filmerna visar bland annat en ko som blir slagen, sparkad och hoppad på när hon inte kan resa sig upp. I en annan sekvens syns en anställd när han för in skaftet på en gödselskrapa i halsen på en ko, samtidigt som personen skrattar och har sin mobiltelefon i handen. SVT berättar även att filmer från en av de misstänktas mobiltelefon ingår i bevisningen och att en person är åtalad för att ha placerat en tänd cigarett i munnen på en ko som fått lugnande medel.
Trots vad som syns på Djurrättsalliansens filmer och att länsstyrelsen vid tidigare kontroller upprepande gånger konstaterat att djurskyddslagen inte följs – får verksamheten på gården fortsätta. Länsstyrelsen har varken fattat beslut om djurförbud eller omhändertagande av djuren, trots att en person i familjen som äger gården nu står åtalad för grovt djurplågeri.
– Vi fortsätter uppdatera om vad som händer och försöker trycka på länsstyrelsen i Kalmar att agera. Mjölkgården måste stänga nu. Utöver det vill vi också rikta ljuset mot att problemet tyvärr är större än en enskild gård. Mjölkindustrin är en i grunden våldsam industri. Kor tvingas regelbundet föda kalvar som tas ifrån dem inom ett dygn efter födseln. De avlas för att producera så stora mängder mjölk att deras kroppar sluts ut. Större delen av sina liv lever de instängda och slutligen går de en brutal död till mötes på ett slakteri. Djuren utsätts för dessa orättvisor för att vi människor vill dricka mjölk, och det är inte försvarbart, säger Malin Gustafsson, talesperson för Djurrättsalliansen.
Komjölk? Nej tack!
Något av det viktigaste du kan göra för djuren är att välja växtbaserad mat, alltså att välja bort animalier som kött, ägg och mjölk. Genom att göra dessa aktiva val i vardagen tar du avstånd från att djur utsätts för lidande och död. Behöver du lite tips och råd på vägen till en djurvänlig livsstil? Testa Veganutmaningen, där du gratis får recept, inköpslistor och pepp direkt till din mejl.
Stöd vårt arbete!
Tillsammans kan vi vara den samhällsförändrande kraft som djuren så akut behöver. Deras situation bakom de stängda djurfabrikerna behöver belysas och förändras. Det är dags att avveckla djurindustrierna! Tack vare våra gåvogivare kan vi fortsätta granska, dokumentera och avslöja svenska djurindustrier. Alla bidrag, oavsett summa, gör skillnad och går till vårt arbete för en framtid där alla djur respekteras. Tack!