2 600 grisar dog i en brand i en djurfabrik utanför Mellerud. Djurrättsalliansen har varit på plats för att dokumentera djurens fruktansvärda öde.
Natten till torsdag började det brinna i en djurfabrik utanför Mellerud. Tusentals grisar evakuerades medan branden släcktes. Nästan 3 000 grisar dog.
– Paniken och smärtan dessa djur måsta ha känt innan de dog går knappt att föreställa sig. Instängda utan möjlighet att fly undan lågorna, säger Djurrättsalliansens talesperson Malin Gustafsson.
Djurrättsalliansen åkte och dokumenterade hur det såg ut på platsen.
– Grisarna som dog i nattens tragiska olycka var bara 1-2 månader gamla. Sorgligt nog skulle de inte ha blivit så mycket äldre oavsett. I grisindustrin går alla djur en brutal död till mötes när de är bara sex månader gamla, säger Malin Gustafsson.
Under förra året dödades över 2,5 miljoner grisar i Sverige för att bli mat. På slakterierna ”bedövas” de flesta grisar med koldioxid – en gas som gör ont att andas in, ger kvävningskänslor och ångest. Sedan får de halsen uppskuren och förblöder till döds. Det här är nu vad som väntar de tusentals grisar som evakuerades från branden.
Under sina korta liv lever grisarna under miserabla levnadsförhållanden. Majoriteten av alla grisar vistas aldrig utomhus utan hålls instängda i små boxar i djurfabriker.
– Vi människor behandlar andra djur fruktansvärt, som om de vore känslolösa produkter. För att få ett slut på djurplågeriet är enda lösningen att inte äta djur. Om det inte vore för djurindustrin hade den här olyckan aldrig kunnat ske, säger Malin Gustafsson.
Nedan ser du fler foton från grisfabriken.
Vad du kan göra för att stoppa djurplågeriet:
- Välj vego – ät inte djur! Vill du ha hjälp, inspiration och tips för att leva mer djurvänligt? Kolla då in Veganutmaningen. En helt gratis mejltjänst där du som deltagare under 28 dagar får recept, svar på de vanligaste frågorna, massvis med vegopepp och mycket mer. Utmaningen börjar varje måndag och du anmäler dig här.
- Stöd vårt arbete och hjälp oss fortsätta visa djurens verklighet genom att bli månadsgivare. Vill du skänka en engångsgåva går det bra att swisha till nummer 123 0730 739 eller genom att sätta in din engångsgåva på vårt plusgirokonto 42 54 11 – 6. Stort tack för ditt stöd!
- Dela våra avslöjanden och nyheter så att fler får upp ögonen för djurens verklighet. Följ oss gärna på Facebook och Instagram.
- Tipsa oss: har du information eller material som du tror kan vara värdefullt för oss, eller kan du tänka dig att vara delaktig i att avslöja djurindustrier genom att arbeta undercover – ta kontakt med oss:
Mail: [email protected]
Tel: 072-300 39 00