🐾 Skriv under protestlistan
Skriv under vår protestlista mot djurförsök på apor. Sprid den gärna till andra du tror skulle vilja underteckna den.
🐾Stöd vårt arbete
Djurrättsalliansen är en ideell och oberoende organisation som inte tar emot statliga bidrag. Vårt arbete för djuren är helt beroende av frivilliga bidrag och ditt bidrag gör det möjligt för oss att ta kampen för aporna.
Plusgirokonto: 42 54 11 – 6
Swish: 123 0730 739
Du kan även välja att bli medlem eller månadsgivare.
🐾 Sprid information
Hjälp oss sprida informationen om KI-aporna och vår kampanj så att fler får upp ögonen för att det används apor i djurförsök i Sverige. Sprid gärna denna hemsida.
🐾Blås i visselpipan
Om du har mer information om aporna på Karolinska Institutet som kan vara användbar för oss, ta kontakt med oss. Givetvis kan du vara helt anonym.
🐾Kontakta Karolinska Institutet
Skicka ett mail till Karolinska institutets ledning samt rektor: rektor@ki.se. Uppmana KI att avveckla djurförsök på apor och istället satsa resurser på på djurfria metoder. Uppmana även KI att låta Djurrättsalliansen omplacera de fem äldsta aporna, Nanuq, Fox, Lynx, Hyena och Grizzly. Tänk på att skriva på ett trevligt och respektfullt sätt.