Vego

Lyckad vegoturné på universitet och högskolor

Den 4 september startades Djurrättsalliansens vegoturné vid Stockholms universitet och den 3 oktober avslutade vi med en dag vid Södertörns högskola. Däremellan har vi bland annat besökt högskolan i Gävle, Örebro universitet, Linköpings universitet, Malmö universitet och Chalmers tekniska högskola i Göteborg för att nämna några få.
Med på turnén fanns även Victor Sjodin från organisationen Vegan Outreach i USA, som delat ut liknande häften på universitet över hela världen.

Turnén hade inte blivit i närheten av vad den blev om det inte vore för alla fantastiska människor som kommit och hjälpt till att dela ut. En del kom ut en stund innan jobbet eller skolan, några kunde stanna flera timmar och en och annan som inte hade tid att hjälpa till kom ändå fram till oss bara för att heja och se hur det gick. Tack vare all hjälp från frivilliga har vi nått ut till tusentals fler studenter än vi hade kunnat göra på egen hand.
Vi försökte komma igång med utdelningen tidigt varje morgon, runt 7:30, för att fånga upp så många studenter som möjligt när de anlände på morgonen. Trenden var att det vid vissa klockslag, runt tiden då föreläsningar började, strömmade förbi massor av folk medan det under andra tider var mer lugnt. Antalet häften som delades ut varierade mycket från plats till plats. Som minst delade vi ut 350 häften på en dag och som mest tio gånger så mycket, 3500 stycken.

Som avslutning riktar vi ännu en gång ett varmt tack till alla personer som trotsade den bitiga morgonkylan för att komma ut och hjälpa till. Vi vill även passa på att tacka LUSH som hjälpt till med tryckningen av häftet som vi delat ut.

Fler nyheter
Djurförsök

KI-apornas 2024: slagsmål, amputationer och stora sår

Djurrättsalliansen granskar regelbundet verkligheten för aporna som hålls på Karolinska institutet. Under 2024 bestod deras vardag – utöver de ständigt pågående djurförsöken – av slagsmål, sår, ändtarmsframfall och amputationer. För tre av aporna blev 2024 deras sista år. 

Läs mer
Djurförsök

Två apor döda på KI

2024 avslutas med den sorgliga nyheten att ytterligare två apor som utnyttjats i djurförsök på Karolinska institutet har dött. Den ena på grund av en tarminflammation, och den andra efter skador som uppkommit vid slagsmål. Dödsfallen innebär att 51 apor har dött på KI sedan 2020.

Läs mer
Köttindustrin

Ny dokumentation: här är din julskinka

Grisar som kryper ihop i högar för att försöka hålla värmen i kalla betongboxar, brist på strö, smutsiga djur och eftersatt rengöring. Det visar Djurrättsalliansens bilder, tagna under Luciakvällen på en svensk grisfabrik. 

Läs mer