Djurförsök

47 481 underskrifter mot nytt djurförsökscenter

Nu är namninsamlingen mot det planerade djurförsökscentret SWECCLIM avslutad och så många som 47 481 personer har tagit ställning för djuren och skrivit på mot SWECCLIM. Vi vill rikta ett stort tack till alla ni som har skrivit under, delat, engagerat er och visat att ni bryr er om djuren. Det är helt fantastiskt med allt engagemang för att stoppa djurförsökscentret! Representanter från Djurrättsalliansen kommer att lämna över namninsamlingen till Vetenskapsrådet, som inom kort kommer att besluta om SWECCLIM får de 90 miljoner kronor de har ansökt om eller inte. Djurrättsalliansen menar att ett nytt djurförsökscenter i Sverige inte är rätt väg mot en mer etisk framtid och att skattebetalarnas pengar istället borde läggas på djurfria metoder.

SWECCLIM står för Svenskt experimentellt kliniskt center för innovativa stordjursmodeller/Swedish Experimental Clinical Center for Large-Animal Innovative Models och om projektet blir verklighet innebär det ett nytt djurförsökscenter i Sverige där försök utförs på större djur som hundar, katter, apor, grisar, hästar, kor och får. Det planeras att utföras upp till 600 djurförsök varje år inom SWECCLIM. Bakom projektet ligger Sveriges lantbruksuniversitet (SLU) tillsammans med Uppsala universitet (UU), Sveriges veterinärmedicinska anstalt (SVA), Karolinska Institutet (KI), Göteborgs universitet (GU)/Sahlgrenska universitetssjukhuset och Linköpings universitet (LiU). 

Du kan läsa mer om SWECCLIM och Djurrättsalliansens kampanjs Stoppa SWECCLIM här. Djurrättsalliansen kommer att fortsätta arbeta för att SWECCLIM inte blir verklighet och här kan du läsa mer om vad du kan göra för att hjälpa till.

Fler nyheter
Djurförsök

Hjälp oss rädda apor från djurförsök – kontakta KI

Djurrättsalliansen driver kampanjen Stoppa primatförsöken för att sprida information, väcka opinion och slutligen få igenom ett förbud mot användning av primater i djurförsök. Som en del av kampanjen försöker vi även rädda livet på fem av aporna som just nu utnyttjas i djurförsök på Karolinska institutet.

Läs mer
Djurparker

Manifestation vid Furuviksparkens öppnande

Lördagen den 13 maj öppnade djurparken Furuviksparken upp för allmänheten. Djurrättsalliansen var på plats och manifesterade budskapet ”fångenskap dödar – avveckla djurparkerna”.

Läs mer
Djurförsök

Försöksdjurens dag – tiden rinner ut för aporna

Den 24 april är det ”Försöksdjurens dag”, en dag då människor världen över uppmärksammar djur som utnyttjas i djurförsök. Tiden börjar rinna ut för de fem aporna Fox, Nanuq, Lynx, Hyena och Grizzly som används i försök på Karolinska Institutet i Stockholm – hjälp oss rädda dem! 

Läs mer