Djurförsök

Finansiär av hundförsöket på Göteborgs universitet 

Djurrättsalliansen har starka skäl att tro att det företag som ligger bakom en stor del av finansieringen av djurförsöket på hundar vid Göteborgs universitet är Dentsply Sirona. Företaget har tidigare finansierat liknande försök på hundar vid Göteborgs universitet utförda av samma forskare, se mer här. När vi har frågat Göteborgs universitet om vem som finansierar försöket har vi fått följande svar: ”Vi lämnar inte ut uppgifter om finansiär med hänvisning till att detta är en sekretessbelagd uppgift enligt 31 kapitlet 12 § i offentlighets- och sekretesslagen (2009:400).

Kontakta gärna Dentsply Sirona på engelska, då det är ett internationellt företag, och fråga dem om de finansierar försöket på hundar och om så är fallet be dem att avveckla försöket och omplacera hundarna. Tänk på att hålla en god ton och var saklig:

E-MAIL:
[email protected]
[email protected]
HEMSIDA: https://www.dentsplysirona.com/sv-se
FACEBOOK: https://www.facebook.com/dentsplysirona/

Exempelmail:

Hello!

I am wondering if Dentsply Sirona finances an experiment at Gothenburg university in Sweden where dogs are being used in experiment to test how dental implants causes inflammation and skeletal degradation? I have seen that you have funded this type of experiments before: 
https://www.researchweb.org/is/vgr/project/144731?fbclid=IwAR0rcWuWi0L7sBS50GbDI2DXb8XzWm44Ui9R2gxXNg9KVm0a-rvGL7Ivp_M

Here is the approval of the trial at Gothenburg university: https://djurrattsalliansen.se/wp-content/uploads/2019/01/Djurfo%CC%88rso%CC%88k-Go%CC%88teborgs-universitetdnr-5.8.18-085702018.pdf?fbclid=IwAR2DjIsNJKhucsNVrh_iQEqBdlJa713bMeefB7PqU4bFR-oY_NS1uacoaos

If you are funding this experiment please do the only rights thing and cancel the trial and let the dogs live. You have the power to save the lives of six dogs. 

Best regard,

Fler nyheter
Djurförsök

KI-apornas 2024: slagsmål, amputationer och stora sår

Djurrättsalliansen granskar regelbundet verkligheten för aporna som hålls på Karolinska institutet. Under 2024 bestod deras vardag – utöver de ständigt pågående djurförsöken – av slagsmål, sår, ändtarmsframfall och amputationer. För tre av aporna blev 2024 deras sista år. 

Läs mer
Djurförsök

Två apor döda på KI

2024 avslutas med den sorgliga nyheten att ytterligare två apor som utnyttjats i djurförsök på Karolinska institutet har dött. Den ena på grund av en tarminflammation, och den andra efter skador som uppkommit vid slagsmål. Dödsfallen innebär att 51 apor har dött på KI sedan 2020.

Läs mer
Köttindustrin

Ny dokumentation: här är din julskinka

Grisar som kryper ihop i högar för att försöka hålla värmen i kalla betongboxar, brist på strö, smutsiga djur och eftersatt rengöring. Det visar Djurrättsalliansens bilder, tagna under Luciakvällen på en svensk grisfabrik. 

Läs mer