Päls

Många företag pälsfria under 2018

Djurrättsalliansen arbetar med att påverka företag att bli pälsfria i första hand genom dialog, men även i form av kampanjer och protester. Sedan början av 2000-talet har de flesta av landets butikskedjor och många enskilda klädbutiker och klädmärken valt att hålla sina butiker och produkter helt fria från äkta päls. De har gjort detta för att de är införstådda i att deras kunder inte tycker att det är etiskt försvarbart att döda djur för att använda deras pälsar som detaljer på klädesplagg.

Under 2018 har många internationella modehus, designers och företag valt bort pälsen och några av dem är Jean Paul Gaultier, DKNY, Versace, Chanel, Burberry, Michael Kord, Diane von Furstenberg och Maison Margiela.

Här kan du läsa mer om vårt arbete med pälsfri handel samt en lista över pälsfria företag.

Fler nyheter
Djurförsök

KI-apornas 2024: slagsmål, amputationer och stora sår

Djurrättsalliansen granskar regelbundet verkligheten för aporna som hålls på Karolinska institutet. Under 2024 bestod deras vardag – utöver de ständigt pågående djurförsöken – av slagsmål, sår, ändtarmsframfall och amputationer. För tre av aporna blev 2024 deras sista år. 

Läs mer
Djurförsök

Två apor döda på KI

2024 avslutas med den sorgliga nyheten att ytterligare två apor som utnyttjats i djurförsök på Karolinska institutet har dött. Den ena på grund av en tarminflammation, och den andra efter skador som uppkommit vid slagsmål. Dödsfallen innebär att 51 apor har dött på KI sedan 2020.

Läs mer
Köttindustrin

Ny dokumentation: här är din julskinka

Grisar som kryper ihop i högar för att försöka hålla värmen i kalla betongboxar, brist på strö, smutsiga djur och eftersatt rengöring. Det visar Djurrättsalliansens bilder, tagna under Luciakvällen på en svensk grisfabrik. 

Läs mer