Sverige

Djurrättsalliansen: Stäng massuppfödningen och låt oss rädda djuren

Nyligen kunde Djurrättsalliansen avslöja en olaglig massuppfödning av råttor och möss utanför Uppsala. Djuren säljs som föda till reptiler och företaget som föder upp djuren upphörde enligt dem själva med all djuruppfödning för tio år sedan. Vilket Djurrättsalliansens granskning visat varit en ren lögn. Djurrättsalliansen anmälde företagets anläggning till länsstyrelsen Uppsala län som i september i år på grund av anmälan gjorde en oanmäld inspektion. Resultatet är skrämmande, en olaglig massuppfödning av djur med en lång rad brister. Här kan du läsa mer om vår granskning och vad som upptäcktes under inspektionen.

Bilderna visar hur det har sett ut tidigare på uppfödningen. Skickade anonymt till Djurrättsalliansen.

Efter djurskyddskontrollen skickade länsstyrelsen en så kallad underrättelse inför beslut till företaget. Där framgår det att länsstyrelsen efter kontrollen utreder om det finns skäl att besluta om föreläggande och/eller förbud enligt 26 § djurskyddslagen så att de uppmärksammade bristerna i djurhållningen åtgärdas. Företaget fick till den 15 oktober på sig att yttra sig i ärendet, vilket de inte har gjort. Till Djurrättsalliansen uppger länsstyrelsen att de för närvarande handlägger ärendet och inte kommer att lämna några redogörelser innan handläggningen är klar, men att de kommer att agera så att djurskyddslagens krav blir uppfyllda.

Bollen ligger nu hos länsstyrelsen Uppsala län, som har möjlighet att utfärda förbud. Djurrättsalliansen menar att djuruppfödningen bör stängas omgående och vi har även informerat länsstyrelsen att vi är beredda att rädda och omplacera så många djur som möjligt vid ett omhändertagande.

Bilderna visar hur det har sett ut tidigare på uppfödningen. Skickade anonymt till Djurrättsalliansen.

Fler nyheter
Djurförsök

70 274 namn mot apförsöken inlämnade

Djurrättsalliansen har samlat in 70 274 namn via en protestlista mot att apor används i djurförsök i Sverige. Nu har listan lämnats över till regeringen och Karolinska institutet, och förhoppningsvis kan listan få makthavare att förstå hur många vi är som kräver ett slut på djurplågeriet.

Läs mer
Päls

Förslag från regeringen kan innebära slutet för svenska minkfarmer

Enorma mängder minkar har lidit och dött på svenska pälsdjursfarmer i flera decennier. Kampen för djuren och för att stänga farmerna har pågått länge och varit ihärdig. Nu kan slutet för pälsindustrin i Sverige vara nära: regeringen föreslår ekonomiskt stöd till de minkfarmer som frivilligt avvecklar. Det ska även utredas om pälsdjursfarmer ska förbjudas. 

Läs mer
Köttindustrin

Slakteriskandalen: Två personer åtalas för djurplågeri

I början av 2021 offentliggjorde Djurrättsalliansen filmer från ett svenskt KRAV-slakteri. Filmerna, som togs med hjälp av dolda kameror, visade bland annat hur djur blev sparkade och slagna med kedjor. Två dagar efter avslöjandet publicerades stängde slakteriet ner. Nu åtalas två av slakteriarbetarna. 

Läs mer