Internationellt

Unik inblick i kycklingindustrin

Den välkända djurrättsfotografen Jo-Anne McArthur har tillsammans med mexikanska djurrättsorganisationen Igualdad Animal släppt ingående material från den mexikanska kycklingindustrin. I materialet, som filmades tidigare i år, får vi se kycklingarnas liv från att de är små dunbollar till förvuxna fåglar som knappt kan gå, och vi får följa med hela vägen till slakteriet och se hur de dödas och blir till kött.

Filmen visar att kycklingindustrin är sig lik över hela världen. I den mexikanska kycklingindustrin finns samma snabbväxande raser, samma stora stallar med tusentals djur och samma brutala hantering som i Sverige. I filmen får vi se hur kycklingar lyfts i benen, kläms till döds under transporten och doppas i strömförande vattenbad. Allt detta är vardag även i Sverige. Kycklingar behandlas som varor, där precis som här. Se mer av den svenska kycklingindustrin på djurfabriken.se.

Jo-Anne McArthur har flera gånger varit i Sverige och hjälpt Djurrättsalliansen med vår dokumentation av svensk djurindustri, bland annat Ett liv som gris och Sveket mot minkarna.

 


Du behöver
acceptera cookies för marknadsföring
för att se den här videon.

 

Se materialet på Igualdad Animals hemsida

Se mer av Jo-Annes arbete

Fler nyheter
Djurförsök

KI-apornas 2024: slagsmål, amputationer och stora sår

Djurrättsalliansen granskar regelbundet verkligheten för aporna som hålls på Karolinska institutet. Under 2024 bestod deras vardag – utöver de ständigt pågående djurförsöken – av slagsmål, sår, ändtarmsframfall och amputationer. För tre av aporna blev 2024 deras sista år. 

Läs mer
Djurförsök

Två apor döda på KI

2024 avslutas med den sorgliga nyheten att ytterligare två apor som utnyttjats i djurförsök på Karolinska institutet har dött. Den ena på grund av en tarminflammation, och den andra efter skador som uppkommit vid slagsmål. Dödsfallen innebär att 51 apor har dött på KI sedan 2020.

Läs mer
Köttindustrin

Ny dokumentation: här är din julskinka

Grisar som kryper ihop i högar för att försöka hålla värmen i kalla betongboxar, brist på strö, smutsiga djur och eftersatt rengöring. Det visar Djurrättsalliansens bilder, tagna under Luciakvällen på en svensk grisfabrik. 

Läs mer