Sverige

Allt fler skippar fyrverkerier

Opinionen mot fyrverkerier och att de borde förbjudas är stark vilket nu märks på flera vis. Flera större kedjor har slutat att sälja fyrverkerier och allt fler kommuner väljer istället tysta alternativ som bland annat lasershower.

Djurrättsalliansen har under många års tid arbetat för att begränsa fyrverkerier som skrämmer djur. Tidigare har vi varit delaktiga i en namninsamling där 102 977 underskrifter samlades in och överlämnades till regeringen. Medvetenheten kring fyrverkeriers negativa påverkan på djur är stor och därför är det oerhört glädjande med de förändringar som nu sker med tanke på alla de djur som varje år skräms av fyrverkerier.

Ica Maxi, Coop, Willys, Hemköp, Bauhaus, City Gross och Hornbach är några av de butikskedjor i Sverige som har slutat att sälja fyrverkerier.

I veckan har vi på Facebook rapporterat om Lidköping och Umeå som valt att begränsa användandet av fyrverkerier. Andra kommuner som har gjort detsamma är Enköping, Hässleholm, Arvika, Boden, Borås, Ljusdal, Luleå, Piteå, Kungsör, Ånge och Nynäshamn.

Fler nyheter
Köttindustrin

Avslöjande: Misär på Kronfågels kläckeri

Genom att ha arbetat undercover kan Djurrättsalliansen nu visa hur svenska kycklingars första dag i livet ser ut. De slungas runt i en maskin, sprutas ut på rullband, äter på varandra, kläms mellan backar och lämnas att plågas i timmar. 

Läs mer
Köttindustrin

Revealed: Misery at Sweden’s largest chicken producer’s hatchery

Through an undercover investigation, Djurrättsalliansen can now reveal what the first day of a chicken’s life in the Swedish chicken industry looks like. They are tossed around in a machine, thrown onto conveyor belts, eat each other and are left to suffer for hours.

Läs mer
Köttindustrin

Djurrättsalliansen avslöjar en aldrig tidigare visad del av kycklingindustrin

Djur plågas och lever under miserabla förhållanden på det största avelsföretaget i kycklingindustrin. Genom att ha arbetat undercover och filmat med dolda kameror kan idag Djurrättsalliansen – tillsammans med Uppdrag granskning – avslöja en bärande del av den svenska och europeiska kycklingbranschen. 

Läs mer
Köttindustrin

Bild på svensk kyckling får inte visas i annons

Just nu har Djurrättsalliansen en annonskampanj på bussar och spårvagnar i Göteborg. Annonsen skulle innehålla en bild på en kyckling som ligger ner på golvet i en av Sveriges djurfabriker. Men bilden nekades av annonsbolaget då djuret på bilden kunde uppfattas som skadat – trots att det är så kycklingarna i industrin ser ut.

Läs mer